30.01.2015 14:30

Борисов: Надявам се да се намери безопасна технология за шистовия газ

Видян 1766 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

"Надявам се да се намери безопасна технология за добив на шистов газ." Това е мнението на премиера Бойко Борисов, изразено по време на среща с членове на Американската търговска камара в България на тема за приоритетите на българското правителство през 2015 г., свързани с икономическия растеж, инвестициите и европейските оперативни програми.

Заедно с Бойко Борисов пристигнаха и министрите Божидар Лукарски, Теменужка Петкова, Томислав Дончев и др., предава galsove.com.

Присъстващите почетоха с едноминутно мълчание в началото на форума кончината на бившия президент Желю Желев, същото направи преди изложението си и Борисов. 

"Радвам се, че на днешната среща са поканени и европейските посланици - важно е това, което говорим тук да става достояние и на нашите европейски партньори", коментира той.

"Шистовият газ - сложихме мораториум, имаше много мощна кампания, пускаш новините, оттам една чешма и от нея излиза огън: едни лоши американци, които искат да ни надупчат земята." Така започна по темата Борисов.

"Ние се съобразихме с обществените страхове. Затова и на Джон Кери казах: Тази тема днес не се коментира. Друг е въпросът, ако има обществен дебат, защото България е най-богата в Европа на шистов газ. Какво би се случило, ако имаме такъв евтин добив, но никой досега не го повдига. България плаща най-скъпия газ в Европа, два пъти по-скъп от Германия", продължи Борисов. 

"Истински се надявам с това революционно развитие на технологиите да се намери технология, която да гарантира безопасен добив на шистов газ", увери той.

Борисов е убеден, че при тези ниски цени САЩ са доказали ползите за себе си - бяха особено зле преди да започнат да добиват шистов газ, а сега не само произвеждат за себе си, но и политиката им е и за износ. 

"Истински се надявам нашите съседи и партньори да не се възползват", каза премиерът, имайки пред вид новите пътища на газа, които ни заобикалят.

"Желанието ни е да не бъде наказана България, защото ако това се случи, значи не сте истински приятели на България", коментира той проектите в енергийната сфера на съседите ни. "България не трябва да бъде наказана, а това зависи от нашите съседи", подчерта той.

"Иначе как ще обясняваме на българите - да ни падат проектите и в същото време други да се възползват", продължи той. "Не е коректно, доказали сме се, че България е от най-добрите партньори и на САЩ и на ЕС. Но, погледна той и от другата страна. 

"Българите обичат Русия и не трябва да се прави антируска политика. В същото време - ако сме им толкова мили да ни свалят цената на газта като на германците. Ще си отстояваме интереса, пък, ако трябва да паднем и още веднъж от власт", подчерта Борисов.

"С огромни усилия над 100 хил. души вложители си изтеглиха парите от КТБ", отчете Борисов. "Знаете, че фондовете за България бяха спрени и след идването на новото правителство те бяха размразени", посочи премиерът.

По думите му това е станало с ясното съзнание, че на България трябва да се помогне, допълни той.

"На практика ние няма да загубим пари, освен времето - 2014 г. Последиците са тежки за финансовата система заради тежкия дълг, но ние трябва да направим това, което се изисква от нас. В съдебната система сме съгласни, че там всичко трябва да се променя. Видяхте вчера по телевизията как се избира председател на ВКС. Ще се въздържа от оценка - това е работа на съдебната система, но този път и двамата кандидати бяха безупречни", отчете премиерът.

"България продължава да бъде най-атрактивната страна в ЕС в данъчно отношение", подчерта Борисов.

Той се спря и на етапа на строителство на автомагистралите, на пътищата, на спортни зали, на метрото, на части от Околовръстното шосе, на завършването на завода за битови отпадъци и др.

"Това са 12-13-14 много големи обекта за стотици милиони с европейско финансиране", обърна внимание премиерът и обясни: "Следим плана "Юнкер" и не съм против да се дават пари за неща, които променят облика и улесняват живота на хората", продължи той. "Все повече се радвам на синхрона на работата на министрите", похвали се Борисов. "Наблюдавам, че все по-добре работят като екипи и това ми дава основание да смятам, че правителството ще завърши мандата си."

"Най-важното България да е стабилна. Поздравих след изборите премиера Ципрас, пожелавам им успех, защото региона се нуждае от стабилност. Надявам се на Сърбия и Македония за присъединяването им към ЕС, има да се изчистят някои отношения с Македония, но - с отстъпки и компромиси, важно е да се върви напред", посочи Борисов.

Срещата с Джон Кери той коментира така: "Тези отношения ни върнаха на мястото, на което трябва да бъдем. Ще създадем четири съвместни комисии, а всички теми, по които имаме въпросителни да бъдат изяснени. При посещенията на шефа на НАТО, на британския външен министър поставяме не само техните въпроси към нас, но и нашите към тях", каза Борисов. 

"Сега на 400 км от границата ни в Украйна се води война, много близко. България през цялото време е била надежден евроатлантически партньор. В момента имаме реални проблеми с това, че нашата съседка Турция прие да прави "Турски поток". Ние спазихме като европейска страна Третия енергиен пакет, но този нов поток има опасност да изолира България и ние не трябва да допускаме това да се случи и да се работи в тази насока в енергийната комисия между САЩ и България", поясни премиерът. 

"Водим дела за ядрената централа "Белене". Сега, доколкото разбирам натовска Турция ще строи 4 ядрени централи", каза Борисов и подчерта, че това ще стане с руска помощ. 

Според Борисов при разработване на собствените ни газови находища България може да изнася газ.

"В момента с наше производство на Галата покриваме и вътрешните ни нужди. Надявам се на тези конкурси за новите ни находища и тук да дойдат големи компании", изрази надежда Борисов.

"Уестингхаус" ще ги посрещна с хляб и сол, ако са истински инвеститори", подчерта Борисов и допълни, че страната ни е затруднена финансова да строи такива мащабни проекти. 

"Да даде една банкова гаранция, нищо не е това за американското правителство, имаме инженери, имаме площадка, но нямаме пари", обясни той. "Много искам диверсификация - трябва да ни помогнете", заяви той. "Предложението ни за газов хъб - абсолютно работеща предложение", категоричен бе Борисов.

"Борехме се много за "Набуко"- ако той съществуваше нямаше да имаме сега проблем с "Южен поток", не мога да разбера защо бе спрян", добави премиерът. Досега нямаме един ред написан, че "Южен поток" е спрян, само устни заключения, обясни той. 

"България може със своето геостратегическо положение да извлече ползи", подчерта Борисов.

"След като даваме Щатите непрекъснато за пример важно е и да продължите да бъдете за пример и когато се получи някъде разминаване е тежко за обяснение. Моля ви да го имате предвид и да не се налага да го обясняваме. Идването на СИРИЗА в Гърция не значи, че съседите ни за една нощ са станали леви. Част от гърците се съмняват. Това за мен е тежък наказателен вот", посочи Борисов.

"Имаме много добър президент, евроатлантически човек - доказан, подхвана темата за държавния глава премиерът. Аз си го харесвах и като министър, но той се справя прекрасно и като президент, прекрасни отношения имаме, уважаваме се като институции. След 2 г. и половина ще правим оценка и всяка партия ще решава как да процедира - горчиво съжалих, че се пошегувах за жената - президент", отчете Борисов. 

"Както се казва: език мой - враг мой", добави той. За мен той е добър президент", повтори премиерът.

Бойко Борисов говори за абсолютната свобода на медиите в България. "Всеки говори каквото си иска", каза той, но се оплака от комплоти, като напомни случая с бюлетините в Костинброд. "Целенасочено ни удариха", констатира премиерът. "Обадих се тогава на Цветанов и му казах: Ако има такова нещо - разтурям партията! Но се оказа, че нищо такова няма", обобщи той за Костинброд.

Според него журналистите могат да говорят каквото си искат и даде пример с малка медия. "В други страни има теми, по които медиите не биха писали", смята Борисов.

"В България всяка медия се знае на кого е", каза премиерът. 

"Разбираш кой им е врагът и какво се цели, но това не става с наше действие или съдействие, какво да правим - да се намесим? Като прочетеш няколко пъти една лъжа стигаш да го четеш, затова тиражите падат, "бракът" е огромен, а има телевизии не само не ги гледам, но ги нямам и на програмата", посочи той.

"Дотации, дотации, но в един момент парите свършват… и приключват", обобщи ситуацията той, позовавайки се на пазарните принципи. 

"Сигурно сега водя 15-20 дела в момента", заяви той, визирайки отношението си към медиите, от които е недоволен. Според него именно това е подходът, когато има проблеми с тях.



Етикети
, , ,
Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

телец