17.09.2018 09:28

Един кабинет за цяла София през уикенда

Видян 2958 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Ако не програмирате нараняването или разболяването си в работно време, в София няма кой да ви помогне, освен кабинет 108 в Пирогов. Над двадесет някогашни поликлиники – сега ДКЦ, в които имаше дежурни, сега са затворени в събота и неделя, както и в ранните сутрешни и във вечерните и нощните часове.


Същото се отнася за повечето частни медицински центрове. Онези, които работят, поддържат сестри, а те не смеят да направят дори елементарна превръзка в отсъствието на хирург. По идея би трябвало да има кабинет във ВМА, но личният ни опит показа, че не работи, както не може да се разчита и на ИСУЛ, където обаче имат друго оправдание. Алтернативата е частната Токуда, където обаче не е за всеки джоб.


Веднъж добрали се до Пирогов, каквито и да бъдат мъките ви, трябва да имате търпение да изчакате поне час – два на опашка, защото лекарите са претрупани с работа – все пак покриват не само милионна София, а и болните от много други градове, които пристигат направо в спешната болница.


Наша проверка показа, че дори в т.нар. морска столица Варна, където в момента бушува Световното първенство по волейбол, уж има дежурен, но той отказва да обслужва извън конкретната си специалност. И е прав – ако направи грешка, понеже не е експерт извън областта си, отговорността е само негова.


Само си представете, че след сравнително лекия летен сезон, вече настъпва есента с вирусните си заболявания, а след нея идва зимата, когато освен грипове, мнозина страдат и от „танците” на лед.


Обърнахме се към заместник-кмета с ресор Здравеопазване в Столичната община Дончо Барбалов с въпрос не е ли възможно във всяко от т.нар. ДКЦ да работи поне по един дежурен кабинет, като така напрежението ще се раздели и всеки район ще може да разчита на собствени лекари и няма всички да се тълпят в Пирогов. По един дежурен може да има и в общинските болници.


Идеята е много добра, но има два проблема. Първият е, че Министерството на здравеопазването не финансира такава дейност за общинските здравни заведения. Вторият е липсата на достатъчно лекари, които да бъдат ангажирани – за всеки кабинет ще ни трябват поне по четирима, което значи поне сто за града”, коментира Барбалов.


Напомняме, че здравното министерство преди дни поиска да ни въведе още 1 вноска – 12 лв. месечно, 144 лв. годишно.


Напомняме също, че от нашите пари, които събира с досегашните осигуровки и допълва от бюджета с нашите данъци, държавата налива 4 млрд. лв. годишно в здравната система. Като – ако се вярва на Менда Стоянова, шеф на ресорната комисия в парламента, тази година увеличението на средствата е с половин милиард лева.


Как е възможно да няма финансиране на нещо толкова елементарно?


Къде изтичат тези огромни средства?



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Представят Бюджет 2026 (НА ЖИВО)

Представят Бюджет 2026 (НА ЖИВО)

Заместник министър-председателят и ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Най-късият политически виц

 "Влезли в един бар Владо Николов журналистът, преподавателят, треньорът и финансистът…"

Виктор Димчев

към хороскоп хороскоп

стрелец

Денят изисква уединение и презареждане на батериите

Денят изисква уединение и презареждане на батериите.