Германия съди Италия в най-висшия съд на ООН в последния кръг от дългогодишния спор за нацистките обезщетения, стана ясно в петък от Международния съд (МС).
В молбата си Германия твърди, че Рим продължава да разрешава на жертвите на нацистките военни престъпления да подават искания за обезщетение от Берлин, въпреки че през 2012 г. Международният съд постанови, че това е незаконно. Според ищеца по този начин Италия "е нарушила и продължава да нарушава задължението си да зачита суверенния имунитет на Германия".
Поради това Германия твърди, че Рим трябва да "предприеме ефективни мерки", за да предотврати подобни "нарушения" в бъдеще, да предостави всички съответни гаранции, "да възстанови в пълен размер" всички причинени вреди и да покрие "всички подлежащи на финансова оценка вреди в резултат на проведените производства".
Берлин заявява, че знае за поне 25 дела, свързани с престъпленията на Третия райх, които са били заведени срещу Германия в италианските национални съдилища след решението на съда от 2012 г. В резултат на някои от производствата Германия е осъдена да плати обезщетение. За да изпълнят решенията, италианските власти се опитват да конфискуват четири германски държавни имота в Рим, включително сгради, в които се помещават Германският археологически институт и Гьоте институт.
Германия обясни, че въпреки потвърждението на италианското правителство за нетърговския статут на тези имоти, съдът в Рим е продължил процеса на принудително изпълнение и на 25 май 2022 г. ще обяви решението си дали да обяви сградите за продажба на публичен търг.
"При тези обстоятелства и както е описано подробно по-долу, Германия е принудена да поиска от Съда временни мерки, за да защити правата си от непоправими вреди", се казва в молбата на Германия.
Спорът между Германия и Италия относно исковете за обезщетение за нацистки престъпления започва през 2008 г. , когато най-висшият италиански съд осъжда Берлин да плати около 1 милион евро на семействата на девет жертви, убити от германците през 1944 г. в Тоскана. Германия твърди, че след края на Втората световна война и разгрома на нацисткия режим е изплатила милиарди евро на засегнатите страни в съответствие с мирните договори и договорите за обезщетение.
Не беше определена дата за изслушванията в Международния съд. Решенията на съда на ООН, който обикновено разглежда делата в продължение на години, са окончателни и правно обвързващи.
На снимката: Международен съд (МС), публични изслушвания, Украйна срещу Русия, март, 2022 г
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Неставащите за нищо потомци на Римската империя са изключително нагли . Заради тях Хитлер не можа навреме да тръгне срещу болшевизма и впоследствие бе загубена и битката в Северна Африка. Италианската армия е помагала на американците да си разтоварват корабите в Сицилия вместо да защитава страната си .........!!!!
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!