Все по-често сред хората се наблюдава т.нар. пандемична умора, която се характеризира с изтощение и нетърпение, предизвикани от ограниченията, наложени срещу COVID-19, според проучване на „Уолстрийт джърнъл“.


Тя би могла да попречи на правителствата да овладеят разпространението на коронавируса при втората вълна.


С повторното значително повишение на заразените с COVID-19 властите в много страни отново въвеждат строги противоепидемични мерки.


Въпреки това условията са различни в сравнение с началото на пандемията на коронавируса през март и това може да попречи на ефективността на ограниченията, смятат учени.


Вече седем месеца от началото на глобалната пандемия психологическата умора е често срещана както сред медицинските работници на първа линия, така и сред останалите граждани. Според властите това създава порочен кръг.


Изтощеното общество е по-склонно да не се придържа стриктно към мерките, така да доведе до повече заразени, допълнително затягане на мерките и още повече умора.


Проучвания в САЩ и Европа показват, че хората се справят по-добре с правилата и съветите за спазване на лична хигиена, като носенето на маски и миенето на ръце. Ежеседмично допитване на „Галъп“ в Съединените щати показва, че 91% от запитаните са носили предпазната си маска в последната седмица към 27 септември в сравнение с 80% към 10 май.


Статистиката обаче е различна, когато става въпрос за спазването на правилата за социална изолация. Проучване на „Галъп“ от същия период показва, че броят на американците, които избягват сбирки със семейство и приятели, е спаднал с повече от една трета от 71% на 45%.


Във Франция резултатите са подобни, като освен това французите, които не са се здрависвали при среща, вече са намалели от 88% през май до 69% през септември.