Те често са определяни като „прозорци към душата“. Но ново проучване показва, че очите ни могат да разкажат за нас повече, отколкото сме смятали досега.
Изследователи от университета в Лайден разкриха, че очите ни определят начина, по който хората възприемат всичко - от привлекателността до щедростта ни. Макар да си мислите, че всичко се дължи на цвета, изследователите откриват, че два други фактора са от ключово значение - размерът на зениците и яркостта на ириса.
В своето проучване екипът е помолил хората да оценят снимки на нечовекоподобни примати с променени очи. Резултатите им разкриват, че животните с ярки ириси и големи зеници са оценени като по-привлекателни и по-приятелски настроени.
Същевременно животните с по-големи зеници са предизвиквали и по-големи дарения за благотворителност.
Нашите резултати показват, че малки промени във възприеманата морфология на очите оказват влияние върху поведението и афективните реакции - казват изследователите.
Изследователи от Лайденския университет разкриха, че очите ни определят начина, по който хората възприемат всичко - от нашата привлекателност до нашата щедрост.
Окото има много части, включително ирис (цветната част), зеница (отворът в средата на ириса) и леща (прозрачната структура в окото).
В повечето проучвания се разглеждат само ефектите на всяка от тези части поотделно.
Така например изследователите вече са открили връзка между размера на зеницата и дружелюбността, привлекателността и надеждността.
В новото си проучване обаче екипът си поставя за цел да разбере дали промените както в зеницата, така и в ириса влияят върху начина, по който ни оценяват.
В своето изследване, публикувано в Cognition and Emotion, изследователите, ръководени от Хуан Олвидо Переа-Гарсия, обясняват: „Въпреки тясната връзка между видимостта на ириса и зеницата, възприеманите ефекти на тези две части са изследвани до голяма степен изолирано.
„В две експериментални проучвания доказваме, че въздействието на възприемания размер на зеницата зависи от видимостта на ириса.
В първия експеримент на 64 участници бяха показани портрети на 32 различни вида нечовекоподобни примати, включително шимпанзета, тамарини със златни лъвове и сребристи гибони.
Очите на животните са били коригирани по отношение на размера на зениците, като при някои от тях зениците са били по-големи от обичайното, а при други - по-малки.
За всяко изображение участниците бяха помолени да посочат колко пари биха дарили за благотворителност, за да запазят примата, както и колко симпатични, дружелюбни и привлекателни са ги оценили.
Резултатите разкриват, че участниците са дарявали повече, когато са били изложени на очи с по-големи зеници.
Те също така оценяват животните като по-сладки, по-приятелски настроени и по-привлекателни, когато имат по-големи зеници.
При втория експеримент на 121 участници също бяха показани портрети на нечовекоподобни примати, но този път освен размера на зениците им беше коригирана и яркостта на ириса. Този път изследователите установяват, че участниците даряват повече, когато са изложени на очи с по-ярки ириси.
Те също така възприемали приматите с по-ярки ириси като по-сладки, по-приятелски настроени и по-привлекателни - но само ако имали разширени зеници.
Според изследователите, резултатите показват, че размерът на зениците е ключов за нашето възприятие за хората, но яркостта на ириса също играе роля.
„Оценките както за възприеманата сладост, така и за дружелюбността следват един и същ модел и силно предполагат, че размерът на зениците е основният фактор, влияещ върху афективните реакции“, казват те.
'А именно, ярките ириси са довели до високи оценки за сладост, когато учениците са били големи, но ниски оценки за сладост, ако учениците са били стеснени.
'Тъмните ириси, които могат да затъмнят възприемания размер на зеницата, получават средни оценки за сладост.'
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 12 януари 21:00ч.
Режисьор: Роел Рейн
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Бостин Кристофър Олаф