01.06.2023 11:18

Министър Илин Димитров и ген. секретар на СОТ се срещнаха с премиера Донев и Румен Радев

Видян 1064 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Министърът на туризма д-р Илин Димитров и генералният секретар на Световната организация по туризъм към ООН Зураб Пололикашвили проведоха съвместни срещи с президента на Република България Румен Радев и с министър-председателя Гълъб Донев. В срещите се включиха Алесандра Прианте, директор на департамент „Европа“ на СОТ и Александър Андреев, посланик на България в Испания и постоянен представител на страната ни в СОТ. Двамата представители на Световната организация по туризъм са в България по повод 68-та Среща на Регионална комисия


„Европа“ на СОТ, която ще се проведе в София в периода 31 май – 2 юни. България е заместник-председател на Комисията от 2021 г. насам и за втори път е домакин на престижното събитие, което допринася за популяризирането на имиджа на страната ни като туристическа дестинация, попадайки във фокуса на дискусиите на най-високо ниво за бъдещето на европейския туризъм. Ключовото международно събитие в туризма събира над 20 министри на туризма и делегации от близо 40 държави.


На тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев удостои с орден „Кирил и Методий“ първа степен на генералния секретар на СОТ Зураб Пололикашвили, оглавил Организацията от 2018 г., за големите му заслуги за популяризирането на българското културно-историческо наследство и култура и с орден „Кирил и Методий“ втора степен на проф. Алесандра Прианте за популяризирането на българското културно-историческо наследство и култура.


При връчването на високите отличия президентът Радев подчерта усърдната работа на министър Димитров и екипа на Министерството на туризма и нарече генералния секретар истински приятел на българския туризъм.


Под ръководството на Зураб Пололикашвили отношенията между България и Световната организация по туризъм значително се активизираха, което поставя страната ни сред водещите държави, които работят за разработването на политиките за развитието на туристическия сектор в Европа.


По препоръка на генералния секретар, България представи своята кандидатурата за домакинство на 68-то заседание на Регионална комисия „Европа“ (РКЕ) на СОТ, която бе одобрена на заседание в Ереван, Армения.


По-рано министър Димитров и неговите гости се срещнаха и с министър-председателя Гълъб Донев.


В хода на срещата те обсъдиха държавните приоритети на България в областта на туризма.


Министър-председателят Донев подчерта, че приоритет на правителството е възстановяването и връщането на туризма на пътя на растежа и конкурентоспособността. В тази връзка беше отбелязано, че по данни на СОТ България е сред най-добре възстановяващите се дестинации през първото тримесечие на 2023 г. спрямо предпандемичната 2019 г. - на 6-то място по отношение на брой туристически посещения – с ръст от 27%.


Премиерът Донев подчерта също, че България споделя визията на СОТ за туризма като двигател на икономически растеж, приобщаващо развитие и екологична устойчивост и насърчаването на конкурентни и устойчиви туристически политики и потвърди, че страната ни е твърд защитник на насърчаването на туризма като инструмент за укрепване на международния мир и развитието в контекста на безпрецедентните глобални предизвикателства, които засягат всички нации по света.


“За нас е удоволствие да работим с добри професионалисти и партньори”, подчерта Зураб Пололикашвили и допълни: “Оценяваме високо, че за правителството на България туризмът е топ приоритет.” Той изрази надежда в скоро време работата на страната ни да доведе до засилване на международните инвестиции в българския туризъм.


В рамките на форума предстои и среща на генералния секретар на СОТ и с министъра на външните работи Иван Кондов.


От присъединяването си, страната ни участва активно в работата на Световната организация по туризъм и през годините многократно е член на нейните висши ръководни органи. СОТ е специализирана агенция на ООН и е най-значимата и влиятелна международна организация в областта на туризма, в която България членува от 1976 г. Страната ни е силно ангажирана да подкрепя Организацията в насърчаването на конкурентни и устойчиви туристически политики и туризма като двигател на икономически растеж, приобщаващо развитие и екологична устойчивост.


През годините България е била домакин на редица престижни събития на СОТ, сред които 6-та сесия на Генералната асамблея, 75-та сесия на Изпълнителния съвет, Международен конгрес на световните цивилизации и креативния туризъм, Международна конференция „По Западния път на коприната“, Международен конгрес на световните цивилизации и историческите маршрути и много други, в резултат на което страна ни бе допълнително популяризирана и като туристическа дестинация.


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола в Европа е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

стрелец

Денят изисква уединение и презареждане на батериите

Денят изисква уединение и презареждане на батериите.