18.03.2020 10:30

Непрестанно питаме, а маски няма: Лекар, който първи се среща с COVID-19

Видян 3960 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Проверка на Свободна Европа показва, че положението е същото в Русе, Свищов, Плевен, Пловдив и почти всички градове. Маски, ръкавици и облекла няма. „В Стара Загора е хаос. Нямаме никаква представа какво и как се прави“, каза общопрактикуващ лекар от града. Там маски също няма.


„Ако аз съм болен кой ще преглежда?“


Според разпоредбите на Министерството на здравеопазването, както и според препоръките на Националния кризисен щаб, ако пациент има съмнение, че е заболял от коронавирус, той първо трябва да разговаря по телефона с личния си лекар. Ако състоянието му се влоши, трябва да го посети за преглед. Едва след прегледа докторът трябва да прецени дали да извика Спешна помощ, чийто специално оборудван екип да откара пациента до инфекциозна клиника за лечение. Спешните медици вече са екипирани, но на практика те се срещат едва втори с вируса.


„Ние сме първите, които се предполага, че ще се срещнем с COVID-19. Такива са разпоредбите. Едновременно с това нямаме маски, а лекуваме все пак и други болни. По този начин – без предпазни материали самите ние, лекарите, можем да се преврърнем в разпорстранители на зарза“, казва д-р Николов. „Ето, сега в кабинета влиза майка с бебе, кой ще ги прегледа ако аз съм болен?“, пита той.


В неделя министър-преседателят Бойко Борисов заяви: „Това, което към момента правим в спешен порядък, е да можем да защитим лекарите и медицинските сестри. Решихме онези, които са на първа линия и се борят с коронавируса, да получат по 1000 лв. на месец допълнително възнаграждения".


Министерството: Приоритетни са други


Министерството на здравеопазването няма отговор на въпроса кога личните лекари ще бъдат обезопасени. "При първа възможност ще им бъдат осигурени", се казва в официален отговор от ведомството до Свободна Европа.


Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев призна пред бТВ: „Ако трябва да кажа, че защитата на лекарите е 100% осигурена – ще излъжа“.


По думите му маските, които премиерът договори от Турция, вече са пристигнали и са раздадени. „Още 170 000 са раздадени на регионалните здравни инспекции“, каза Ананиев. Той уточни, че се дават на „болнични заведения от предния фронт“.


Министерството на здравеопазването отговори пред Свободна Европа, че "на този етап приоритетно се осигуряват предпазни средства за лечебните заведения, които приемат или са в готовност да приемат пациенти с COVID-19, ЦСМП (спешната помощ - б.р.) в страната, лабораториите, здравните инспектори по граничните пунктове и тези, контролиращи спазването на карантинните мерки".


Лекари и сестри сами шият маски




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Има задържан по случая с откритите три тела в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

дева

Внимавайте с документите

Днешният ден ще премине под знака на интензивната