През 2006 г., във връзка с птичия грип, е бил създаден пандемичен план с ясно разписани стъпки на действие и министерствата, които трябва да бъдат ангажирани при епидемичен взрив. Сега обаче този план не се прилага.


Това каза в ефира на „Тази сутрин“ бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски.


На въпрос не е ли бил различен вирусът тогава, Гайдарски отговори: „Вирусът си е вирус. Борбата с тях се провежда по един и същи начин. Птичият грип не беше по-малко опасен тогава, отколкото сегашният. Специално в този вирус се намесиха и други сили – тук има вече политически, икономически и финансови претенции и услуги, които виждате какво става“.


Гайдарски цитира данни, казани му от шеф на една от големите лаборатории у нас, че на ден в една лаборатория се правят максимум по 120 PCR теста, а в страната лабораториите са общо 60.


„Как тогава на ден се обявяват по 11 хиляди теста?“, попита той.


По отношение на мерките срещу коронавируса бившият здравен министър коментира, че в момента цари хаос.


„Един път ги разпускаме, после затягаме… Дистанционно обучение на студентите – не се прави разлика между студенти и студенти. Нали разбирате, че студенти по икономика и финанси спокойно могат да бъдат обучавани дистанционно. Но я ми кажете, как се обучават дистанционно студентите по медицина?“, коментира Гайдарски.


По думите му критичността на ситуацията идва от факта, че в страната няма подготвени достатъчно специалисти в областта на вирусологията, а голяма част от лекарите и сестрите са изплашени и не искат да работят в COVID отделенията.


Гайдарски отхвърли твърденията, че българите са недисциплинирани по отношение на предпазните средства, като каза, че по улиците вижда хора с маски. По отношение на самите маски добави, че те предпазват, като най-добри са хирургическите маски, които обаче задължително трябва да се сменят често.