Ако в по-напреднала възраст се чувствате сънливи по време на ежедневните си дейности, може би трябва да го считате за нещо повече от неудобство - тъй като умората може да показва, че сте изложени на по-висок риск от развитие на състояние, което може да доведе до деменция, установи ново проучване.
Според проучването, публикувано в списание Neurology, сред участниците, които са изпитвали прекомерна сънливост през деня и липса на ентусиазъм, 35,5 % са развили синдром на двигателен когнитивен риск в сравнение с 6,7 % от хората без тези проблеми.
Синдромът на моторно-когнитивния риск (MCR) се характеризира с бавна скорост на ходене и оплаквания от проблеми с паметта сред възрастните хора, които все още нямат деменция или двигателни увреждания. Рискът от развитие на деменция се увеличава повече от два пъти при хората с този синдром, който е описан за първи път през 2013 г.
„Предишни проучвания показаха връзка между нарушенията на съня и риска от деменция“, казва първият автор на изследването д-р Виктуар Лерой, доцент по гериатрична медицина в Университетската болница в Тур, Франция, по електронната поща.
Но според проучването някои от тези научни доклади са изследвали тази връзка в голяма степен само в един момент от време. Не е известно много и за връзката между някои аспекти на некачествения сън и синдромите на преддеменция, пишат Лерой и изследователският екип - затова те са искали да разширят изследванията в тази област.
„Установяването на връзката между дисфункцията на съня и риска от MCR е важно, тъй като ранната намеса може да даде най-добрата надежда за предотвратяване на деменцията“, казват авторите.
Констатациите се основават на 445 възрастни на средна възраст 76 години, наети от окръг Уестчестър в Ню Йорк за целите на проучването „Централен контрол на мобилността и стареенето“, което оценява когнитивните процеси и мозъчните механизми, регулиращи мобилността при стареене. Участниците са ходили на бягащи пътеки, за да може да се запишат първоначалните им походки, след което са били оценявани ежегодно от 2011 до 2018 г.
Авторите на проучването събират ежегодно и данни за спомените на участниците за качеството и количеството на съня им през двете седмици, предшестващи оценяването. По-конкретно, екипът е събрал данни за седемте компонента на Питсбъргския индекс за качество на съня: субективно качество на съня, време, необходимо за заспиване, продължителност на съня, ефективност на съня (съотношение между общия брой часове, прекарани в сън, и общия брой часове в леглото), нарушения на съня, употреба на медикаменти, предизвикващи сън, и дневни дисфункции, като например проблеми с поддържането на будно съзнание по време на дейности или по-малко ентусиазъм да се свършат нещата.
За период на проследяване от средно около три години 36 участници развиват двигателен когнитивен рисков синдром. В сравнение с „добрите“ спящи, „лошите“ спящи са имали само малко по-висок риск от MCR. Но когато авторите разгледали поотделно седемте компонента на съня, само дневната дисфункция била свързана с 3,3 пъти по-висок риск от MCR (Синдром на моторния когнитивен риск).
Източник: CNN
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Изблиците на гняв заради изгубени ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:
- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?
Тя си поглежда гърдата и възкликва:
- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!