Шведската прокуратура съобщи, че е започнала предварително разследване по подозрение в саботаж и е разпоредила задържането на кораба „Вежен“ в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел между Латвия и остров Готланд.
Плавателният съд е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“ на Домусчиеви - компания за морски превози (товарни и пътнически) със седалище във Варна.
"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви прокурор Матс Люнгквист.
Шведската брегова охрана потвърди, че е на място в близост до плавателния съд, идентифициран като плаващия под малтийски флаг кораб „Вежен“, закотвен близо до пристанището на Карлскрона.
Корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат.
Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.
"Не става дума за саботаж", категоричен е капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на Параходство Български Морски Флот, който даде брифинг за случая.
"За инцидента в Балтийско море - скъсаният кабел между Готланд и Латвия. По информация, която имаме от борда на кораба - на 25 януари вечерта корабът е плавал в изключително лошо време, югозападни ветрове със сила над 25 метра в секунда. Образувала се е къса и доста висока вълна. В тъмната част на денонощието не е могъл да се извърши оглед на кораба.
Сутринта към 6.30 ч., когато вятърът е спаднал, екипажът е излязъл на палубата, за да огледа за щети и е установено, че лява котва е била "изтекла", както казваме на морски език, очевидно е била влачена по дъното. Възможно е корабът да е причинил това скъсване, но в никакъв случай аз лично не допускам, че може да става дума за саботаж или друго действие. Екипажът се състои от 8 български граждани - офицерите и 9 граждани на Мианмар, които са изпълнителски състав", обясни кап. Калчев.
По думите му вчера корабът е подходен от шведсктата брегова охрана и е помолен да се насочи към техните териториални води, където в момента се намира.
"На борда на кораба са се качили въоръжени представители, които са се държали малко агресивно. Очакваме да започне инспекция на кораба, която да установи дали ние сме извършителя. Това трябва да се докаже", подчерта кап. Калчев.
От медиите кап. Калчев е научил, че е имало и друг плавателен съд в района.
Корабът е плавал за Южна Америка и товарът му е торове.
"Този кораб е нов - 2022 г., 32 000 тона. Капитанът се казва Антон Атанасов на 41 години", уточни капитанът.
Той обясни какво означава терминът "изтичане" на котва.
"Котвата има съответно стопори, които когато корабът е в открито море се поставят, но лошото време и вълната, която залива, винаги може да повреди тези стопори, което е информацията, която имаме от кораба. Може да има небрежност от страна на член на екипажа, но аз лично се съмнявам."
"Ясно се вижда от системата за автоматично идентифициране на кораба, че корабът минава над този кабел. Кога точно е бил прекъснат кабелът нямам представа, следва да се засекат движенията на кораба, за да се потвърди дали вината е на този кораб. Не смятам, че на борда има хора, които биха действали нарочно, за да нанесат подобна щета".
Това е последният от поредицата инциденти, засягащи подводната инфраструктура в Балтийско море. През декември финландските власти задържаха петролния танкер Eagle S, за който имаше подозрения, че е повредил кабела за пренос на електроенергия Estlink 2 между Финландия и Естония.
На фона на нарастващата загриженост за сигурността на критичната подводна инфраструктура НАТО стартира мисията Baltic Sentry по-рано този месец, за да засили морските и безпилотните патрули в региона.
Въпреки че се появиха спекулации за руско участие в инцидентите, не бяха открити преки доказателства, а западните държави се въздържат от отправяне на преки обвинения.
Вестник Вашингтон пост, позовавайки се на западни разузнавателни източници, съобщи, че щетите вероятно са причинени от морски инциденти, включващи лошо поддържани кораби и неопитни екипажи, а не от умишлен саботаж.
Мария Пенчева
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Такива са западните разследващи, вярваме само на източните.
Правят хората на луди, тия западни разследващи...човек престава да им вярва напълно след тези изпълнения.
бТВ Синема 02 февруари 21:00ч.
Режисьор: Робърт Земекис
В ролите: Том Ханкс Форест Гъмп Робин Райт Джени Кърън Гари Синийс Lieutenant Dan Taylor