България ще може да приеме еврото от началото на 2026 година, а не от средата на следващата, каквито прогнози имаше досега от институциите. Това стана ясно от изказване на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, предаде БНТ.
По думите ѝ е необходимо технологично време, за да изпълним и последния критерий за приемане на еврото, след това да поискаме нови конвергентни доклади от Брюксел и Франкфурт и да получим дата за влизане в еврозоната.
"След като покрием критерия за инфлация, е необходимо технологично време за Европейската комисия и Европейската централна банка да изготвят конвергентните доклади. След това е проектът на решение на Съвета и одобряването на решението с единодушие от държавите - членки на еврозоната. Примерно ако докладът е март или април, остават само два - три месеца до 1 юли, което е недостатъчно, за да се подготви страната за плавното приемане на еврото", обясни Петкова.
България не изпълнява един от основните критерии за влизане в еврозоната - а именно нивото на инфлацията. В момента средногодишно тя е 5,1% като през 2022 година е била 13 на сто, а миналата - 8,6%. Намалението се оказва недостатъчно. Референтната стойност в момента е 3,3%. Референтната стойност на индекса на инфлацията е изчислена като са взети средните стойности на страните с най-ниски нива - Дания, Белгия и Нидерландия, и към тях е добавено 1,5 процентни пункта.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?
– Никаква, след 30 секунди всичко е готово.