23% от учениците на възраст 10 - 14 години са били подложени на кибертормоз поне веднъж през последната учебна година, сочи ново изледване на УНИЦЕФ, проведено през месец май т.г. При 14-годишните почти 1/3 от тормоза в училище става по мобилните телефони и през интернет. 13% от учениците са си признали, че са използвали кибертормоз срещу друг човек поне веднъж през последната година, и 3% казват, че им се случва да го правят всяка седмица. Най-честите форми на кибертормоз са: пускане на клюки през социални мрежи (56% от случаите); обидни обаждания по GSM (56%); заплашителни SMS-и (49%); пускане на неприлични или фалшиви снимки (39%) и др. Едва 24% от децата „жертви” са споделили, че са тормозени с учителите си. Най-често това се споделя с майката, но много малко от родителите и учителите знаят какво е кибертормоз и как могат да се справят с него. Цели 29% от децата казват, че не споделят с никого, че са тормозени.
Кибертормозът е новата форма на насилие между деца, което се извършва чрез използването на мобилните телефони и интернет. Той много по-страшна форма на насилие, защото за него няма прегради и граници, той се случва навсякъде и по-всяко време, обясняват психолози. Възрастните не са запознати с тази форма на терор и трудно могат да отреагират адекватно при оплакване. Парадоксално се оказва, че част от последиците от тормоза са еднакви при мъчителите и жертвите. Такива са например податливостта към депресия, трудността да се формират пълноценни отношения с другите, вероятността за предаване през поколенията и т.н.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
По време на строежа на хотел-музей ...
бТВ Синема 29 декември 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри
Съвет към мъжете:
- Ако попаднете на остров, населен само с жени и поискат да ви убият - поискайте си едно предсмъртно желание. Да ви убие най-грозната. Така ще доживеете до дълбоки старини.