06.09.2011 13:46

България отпада от Евробаскет 2011

Видян 1255 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000

Украйна победи Белгия със 74:61 в мач, който беше без значение за двата отбора. Този резултатът обаче изхвърли България от Евробаскет 2011 и прати Грузия в следващата фаза на турнира, пише Дневник.

По-рано днес българските баскетболисти победиха грузинците със 79:69 и постигнаха втори успех в груповата фаза. Те можеха сами да си осигурят класирането в топ 12 на европейското, но не успяха да спечелят двубоя с поне 14 точки разлика и трябваше да разчитат на белгийска победа.

Белгия започна отлично мача с Украйна и даде надежда на българите. Те поведоха с 14:3, а в края на първата четвърт имаха преднина от 16:8. Оттук до края на двубоя обаче имаше само един отбор на игрището - този на Украйна.

Украинците съкратиха изоставането си до края на първата част и се оттеглиха на почивка при 13:16. Те изиграха изключително силна втора четвърт, която спечелиха с 30:10 и на полувремето резултатът беше 43:26 в тяхна полза.

До края на срещата Украйна без проблем поддържаше стабилната преднина и спечели мача със 74:61. Най-резултатен за украинците беше Алекси Печеров с 15 точки, а Вячислав Кравцов добави 13 точки и 16 борби. Сам ван Росом реализира 17 точки и направи 4 асистенции за Белгия, но неговият отбор напусна първенството с пет загуби и без спечелен мач.

В крайна сметка България, Грузия и Украйна завършиха с по 7 точки след две победи и три загуби. Показателите в директните мачове между трите отбора обаче изпратиха грузинците в следващата фаза. Русия и Словения са другите два тима от групата, които се класираха сред 12-те най-добри на европейското първенство.

Въпреки отпадането България остави много добри впечатления и най-вече в последните два двубоя, когато игра равностойно срещу европейския шампион от 2007 г. Русия и победи Грузия, показа качествен баскетбол. Победата срещу Белгия във втория мач пък беше първа за тима от 22 години насам на европейски първенства.

bTV Cinema 16 юни 21:00ч.