16.08.2024 15:46

По 20К към 250-те К от държавата за борците - олимпийски шампиони

Видян 360 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000

Олимпийските шампиони Магомед Рамазанов и Семен Новиков получиха по 20 000 лева допълнително премии за златните медали от игрите Париж 2024.

Наградите им бяха връчени от един от спонсорите на федерацията - „Асет Банк“ и „Асет иншуърънс“ в сградата на трезора. За успеха във френската столица златните медалисти бяха поздравени от шефовете на управата Румен Сираков и Милен Драгневски.

Рамазанов донесе титла в свободния стил след 28-годишна пауза, последният ни шампион бе Валентин Йорданов от Атланта 96.
Новиков пък прекъсна сушата от 24 години без злато след триумфа на Армен Назарян в Сидни 2000.
И двете легенди бяха на церемонията редом до настоящите златни олимпийски медалисти.

„Валентин Йорданов има сходна съдба с моята – каза Рамазанов – До колкото знам и той е искал на 31 години да се откаже от спорт, но си е казал, че докато не спечели олимпийската титла, няма да го направи. Така се бори до 36 години. Бил е много техничен борец, има прийоми, които той ги прави, а при мен са слабост. Много пъти съм гледал негови срещи и съм се учил, макар че сме в различни категории. Той е бил на по-лека категория и не всички хватки можа да се приложат при по-тежките борци. Много му се възхищавам и като човек. Винаги подкрепя състезатели, разговаря с тях. Моят брат Рамазан вече няколко медала спечели, не е пропуснал да се обади, да го поздрави, да поговорят. Феновете имат много голямо уважение към него. Легенда!“

„Последните дни емоциите са много приятни – каза Семен Новиков. - Всички демонстрират огромно уважение и оценяват постижението. Но не се чувствам герой. Въпреки всички тържества успях и да потренирам, не защото трябва, а защото имам желание и тялото ми го иска. За Украйна спечелих европейска титла, искам сега да направя същото и за България, а след това да стана и световен шампион.“

От държавата шампионите ще бъдат премирани с по 250 000 лева.