Свързани новини

16.06.2020 10:46

Търсенето на извънземни продължава

Видян 4364 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

с пълни сили другаде. Институтът SETI, който е изследователска организация с нестопанска цел (и няма нищо общо със SETI@home) си сътрудничи с Националната обсерватория за радиоастрономия, която използва най-усъвършенствания радиотелескоп в света – „Много големият масив” (VLA), за да даде възможност за проучване за извънземен разум, което обещава да бъде много по-мощно от всички предишни търсения.


VLA се състои от 27 чинии с диаметър 25 метра, използвани от астрономите за изследване на известни космически обекти и явления. Институтът SETI разработва нов интерфейс, наречен COSMIC (Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster), който ще може да има достъп до сурови данни от всяка антена, като ги насочва чрез софтуер за обработка на сигналите за търсене на извънземни техносигнатури в реално време.


„COSMIC SETI има за цел да осигури нов дигитален процесор за телескопа VLA, който ще даде възможност за изследвания с помощта на модерни и нестандартни изчислителни технологии”, казва Джак Хикиш, който ще ръководи това начинание. Според него, SETI ще позволи на проекта да продължи работата си, докато други учени също използват телескопа за собствените си проекти.


Очаква се системата да обработва данни със скорост повече от 300 GB в секунда. Проектът също е изцяло с отворен код и целият софтуер, разработен за COSMIC, ще бъде предоставен на други изследователи, за да помогне в тяхната работа по търсене на извънземен разум – или пък друг вид търсене от подобен вид.


Въпреки че пандемията COVID-19 доведе до известни забавяния, Хикиш се надява да получи първите части от хардуера и те да бъдат внедрени в телескопа тази година.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Бате Гошо:

 

- Какво е секс прaвилото за есента?

- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!

 

към хороскоп хороскоп

везни

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази сряда

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази