- На Антарктида е лято, но все пак какви са температурите там?
- Температурите са отрицателни, но са малко под нулата. Така че тамошното лято не се различава много от зимата в България. Но както споменах, там духат силни ветрове, климатът е много непостоянен. Инфраструктурата на нашата база много се подобрява. От тази година има интернет връзка от спътник на мобилен оператор, така че непрекъснато си комуникираме с полярниците ни.
- Новата група учени замина на 6 януари, какви задачи си поставят те?
- В тази група са основно геолози, които ще разработват проекти в прилежащата акватория на океана. С нашите лодки „Зодиак“ ще се изследва флората и фауната на Антарктида. Очакваме да бъдат открити много нови видове за науката.
- А вие кога ще заминете?
- С последната група на 20 януари. Бих казал, че с мен ще пътуват много артличности. Все пак Антарктида е континент на всички, не само за учени. Уникалната природа там трябва да бъде пресъздадена и от хората на изкуството, от тяхното светоусещане. И то от такива виртуозни музиканти като Теодосий Спасов. Пътуването му ще даде възможност да бъдат композирани произведения. Такова нещо се прави за първи път.
- Чия беше идеята за това, вие ли го поканихте да се присъедини към тази група?
- Да, тъй като единствено музиканти не са пътували до Антарктида. В експедициите взеха участие писатели като Людмила Филипова, проф. Боян Биолчев, оператори, режисьори, художници. Там са направени и чудесни икони на православния ни параклис, имало е иконописци. Така че затваряме кръга на хората на изкуството с Теодосий Спасов.
- Винаги планирате нови неща, така че най-вероятно другата година ще имате нови идеи.
- Разбира се. Винаги искаме да има нещо ново в експедициите. В последната група ще вземе участие и геоложката Ралица Събева. На място има още един геолог. Те ще изследват минерализациите в района на българската база, тъй като Антарктида е богата на полезни изкопаеми. Те ще са нужни за прогреса на човечеството.
Снимка: Булфото
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Бате Гошо:
- Какво е секс прaвилото за есента?
- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия