01/02

Свързани новини

12.09.2019 11:39

Всяко море има свой цвят, показва новият Айвазовски

Видян 3791 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

различен хоризонт. Като класическа живопис е Тирентско море. На Вашето море досега не съм бил. На Черно си спомням за моята ученическа година в Крим с вкуса и аромата на плодове, но тогава малко рисувах море. Всяко море е красиво по своему, а най-яркото ме чака. 


 


Какво е да бъдете човек на изкуството в Русия в момента? Разбирате какво Ви питам!


Аз имам две страни - на художник и на преподавател, доцент в художествената академия в Петербург. В моя живот се случи така, че сега живея в различна страна - Русия днес е нещо много по-друго от СССР вчера. Някои неща са по-добре, други са по-зле. Понеже съм пейзажист, нямам общо със социалните и политическите теми. Спокойно ми е. Просто съм свидетел на красотата. Никой не ми пречи досега, а надявам се - и занапред. Това, което лично за мен е по-добре в Русия спрямо СССР е възможността да пътуваме много. За първи път излязох в чужбина чак като студент - на творческа практика в Чехия.


 


Но там няма море... 


Море няма, но има бира, което в студентските години може да замени морето, а има и Вълтава...Та, хубаво е, че сега пътуваме. От друга страна, преди Съюзът на художниците контролираше, но и много помагаше на артистите. Сега не е така. Всеки е на свой страх и риск. Човек трябва да си изработи възможностите, шансовете.  


 


Още нещо интересно - наричат Питер "културна столица", но е ли той провинциализиран за сметка на Москва?


Да, културна столица наричат Петербург, както и да звучи това в сравнение с Москва, която засрамва доста от европейските метрополиси. Няма как да се скрие, че от Питер започва европеизацията на Русия. До днес това е един международен град, а Москва е по-различна, по-коренна, бих казал. Работя и в двата града, давам мастър-класове и трябва да кажа, че Москва дава повече възможности, по-модерна е, но никога не съм изпитвал провинциален комплекс. 


 


Борис Ангелов 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Диня и жена не се избират. Това си е чист късмет!

към хороскоп хороскоп

везни

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази сряда

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази