сградата на ГЕРБ с нейните 17 етажа. София придобива нов модерен център, обръща се към планината си Витоша и се превръща в доста зелена и съвременна за онова време европейска столица.
След смъртта на Людмила Живкова през лятото на същата 1981 г., Народният дворец на културата добива нейното име, с което си остава до свалянето на баща й от власт през 1989 г.
В обществото се носят легенди колко е струвала грандиозната инвестиция. Цялата сума е 120 млн.лв. – колкото няма и 10 км некачествена магистрала сега, за проекта на арх. Александър Баров. Заедно с цялата огромна паркова зона, проектирана от арх. Атанас Агура, метростанцията и тунела под комплекса и втората част с високата административна сграда и ниското здание, общото вложение е за 270 млн. лв. В това число влиза и пълното обзавеждане с всички технически системи – непознато за целия соцлагер тогава оборудване, което е предимно западногерманско и японско. А при ремонта преди 4 г. пристигналите чужди специалисти оцениха, че то е по-добро от онова, което сложихме за Европредседателството – от осветлението, което бе професионално, а вече не е, през озвучаването до микрофоните. От парите за инвестицията 30 млн. лв. са събрани от гражданите на София за техния нов символ, който и днес – 40 г. по-късно си остава най-известното здание в града и тяхното любимо място през свободното време.
Звезди
При соца НДК започва фестивалите, които и днес са хит – от Кинопанорамата – сега Киномания, до Новогодишния музикален фестивал. На неговата сцена пеят със самостоятелни и общи концерти всичките ни звезди – от Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Анна Томова – Синтова, Гена Димитрова до Лили Иванова и Слави Трифонов. На сцената на първа зала дирижира самият Ферберт фон Караян. След 1990 г. повече от 20 г. той е единствената сцена за гастроли на големите световни суперзвезди – от Монсерат Кабайе и Хосе Карерас, през Стинг, Хулио Иглесиас, Джеймз Браун, Джо Кокър, Рики е повери, АлБано, Омара Портуондо, Пако де Лусия, както и безброй много други.
Бързи факти
Строителството на НДК поглъща 335 000 m³ бетон, изкопани и извозени са 1,7 млн. тона земна маса. В двореца има около 10 000 тона метални конструкции, приблизително толкова има и в Айфеловата кула в Париж [4].
Първата колона на сградата е издигната на 20 юли 1979 г., а последната (15-а) – на 25 март 1980 г. от бригадата на орденоносеца Петър Милев. Комплексът е построен върху 18 300 m², разгънатата му площ е 123 300 m². Висок е 51 m. Разгънатата площ на административната сграда е 9000 m²[4].
Запазеният знак на двореца представлява жар-птица (феникс), оформена от извити ивици-лъчи, разположени в кръг. Емблемата е дело на графичния дизайнер Стефан Кънчев.
Знакът, символ на НДК, поставен над централния вход, е дело на скулптора Георги Чапкънов и представлява стилизирано слънце, напомнящо таваните в старите български къщи. Символът е изработен от бронз, с диаметър около 7 m. От вдлъбната полусфера излизат лъчи – житни класове, с дължина 2,60 и 1,80 m.
В централното фоайе на Двореца е позлатената скулптура Възраждане и наричана Майка България от скулптора Димитър Бойков, която символизира гостоприемна и възродена София. Част от интериора на НДК е и още един представителен знак – птица, вплетена в слънчевите лъчи, символизираща полета към знание и светлина.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Свидетел съм и знам. Цялата организация и техника, специалисти и пари, които бяха събрани и насочени за стрителство на метрото, заминаха към НДК. След това парите свършиха и затова строителството на подземната железница се проточи с десетилетия.
Гледай го пък тоя със 'златните рибки'? Как си запомнил за това нещо ,за мемориала? Те се чудят и маят какво още да откраднат,а ти за мемориала си се сетил? Дедите ни, дето са се били и загивали за нас, техните наследници,на времето за това ли са се бли и загивали? Днес всичко да се забрави и сега само да ни лъжат и да ни крадат ли? Всичко вече е нерено и вече навсякъде. Кога ще заиграе голямата метла?
А какво стана с тържественото обещание на 'златната' кметица Фандъкова, че на мястото на разрушения паметник с название "Седмокрилия Петохуй" ще се възстанови „Мемориала-Паметник на загиналите във войните през 1885, 1912-1913 и 1915-1918 г. от Първи и Шести софийски полкове“???????? Вече минаха 4 години и ни вест , ни кост??????? Ето ви и линка по това обещание на Фандъкова от 2017 г: https://www.ploshtadslaveikov.com/lavat-ot-vojnishkiya-memorial-na-myastoto-na-pametnika-pred-ndk/
Щом ще е толкова скъп ремонта, предалгам да го напазарувам цялото НДК! Давам по преценена от независими и коректни 'риъл ествейт' фирми,най-реалната му цена. За цялото НДК, оферта ми е в размер на 47,755 лева и 45 стотинки, без ДДС!
Сега само за да го боядишат НДК-то и да подменят клозетните паници и разбрицаните входни врати и ще калкулирГат честно и почтенно за ремонта около 2-3 'миле-ярда' лева! Преди ДДС-то! А ако го бутнат и го препостроят наново, ще струва малко над 1,859,540,557,345 лева!Което не е чак толкова много. Излиза 'само'около 18 пъти целия БНП на България (за 18 години)!
Още 2,2 милиарда евро към одобрените от ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Динамиката в сряда изисква от вас да намалите темпото,