Над 2 млрд. души в света консумират кисело мляко, приготвено от оригинална българска закваска, обяви пред БТА Васил Зографов - изпълнителен директор на единственото държавно предприятие в млечния бранш в България.
Уникалният продукт се изнася в Канада, Япония, Китай, Тайланд, Финландия и други страни.
По думите му тайната на българската закваска е, че съдържа живи микроорганизми на два бацила - лактобацилус булгарикус ("българската пръчица"), открит от д-р Стамен Григоров, и термофилният стрептокок.
Именно на тяхната симбиоза се дължи специфичният вкус и аромат на оригиналното българско кисело мляко.
"Само у нас се използва жива закваска, други страни прилагат генномодифицирани стартерни продукти", твърди Зографов.
Според него с тях се постига необходимият срок на годност на млякото, но не и здравословните му качества.
"Употребата на кисело мляко с българска закваска многократно увеличава възможността човешкият организъм да старее по-бавно", уверява Зографов и допълва, че това се дължи на т.нар. българска пръчица, която влияе пряко върху микрофлората на човешкия организъм и извлича всички вредни вещества.
Смята се, че киселото мляко е дар от най-старите обитатели на нашите земи – траките. Изследване на фондация "Д-р Стамен Григоров", която стопанисва единствения у нас музей на киселото мляко в трънското село Студен извор, сочи, че разпространението на продукта в съседни и по-далечни на България страни е започнало през 1345 година.
Родното кисело мляко обаче добило широка известност в Европа, след като бил излекуван френският крал Франсоа Първи (1515-1547 г.), който страдал от болест на стомаха. Именно оттогава датира и първото отбелязано съобщение за лечебните свойства на българското кисело мляко, твърдят от фондацията.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Руското министерство на финансите е ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет