19.11.2018 15:24

536 г. е най-лошата година в историята

Видян 2448 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Защо 536 г. е най-лошата година в историята. Вулканично изригване скрива слънцето в продължение на 18 месеца, унищожавайки реколтата и причинява продължителен глад на Земята, пише Science Alert, позовавайки се на проучване на учени от Харвардския университет.


Изследователите са анализирали образци от лед в Гренландия и Антарктида, които са в това замръзнало състояние от стотици години и са открили в тях отлагания от пепел и лава, които са датирани в 536 година – десетата година от управлението на византийския император Юстиниан I.


През тази година е било най-рязкото падане на температурите в Северното полукълбо за период от няколко хиляди години. По сведения на съвременници по това време Слънцето почти не е греело, а неговата яркост била сравнима с тази на Луната.


Учените са открили и следи от второ голямо вулканично изригване, което е станало през 540 година. Двете събития заедно според учените са причина за последвалата чумна пандемия, често наричана Юстинианова чума, за суша, слаби реколти, аномални природни явления и глад.


Всичко това е предизвикало масова миграция, войни, а също така смърт на множество хора и дори упадък на цивилизациите в Мезоамерика.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Във Фейсбук:


 

- Здравейте група! Пия билката шафран, но не знам за какво помага


 

Коментар:


 

- И аз пия ракия - без да знам за какво помага...от 36 години, най-редовно без да пропускам вечер...