Навсякъде вече има зелени домати и естествено ги отминават всички,които не мислят за туршии, а е високомерно.Особено като синоптиците предвещават за този уекенд малко калпаво време,защо не пробвате да изгубите малко повече от него,за да приготвите извън обичайните ви ранноесенни салати и гарнитури. Напълно възможно е за тази цел да използвате зелени домати.При това са евтини - стотинки.Между другото на времето са употребявали само зелените домати,червените смятали за отровни.
В България доматите,наричани тогава мюхле,или френк патладжан, са пренесени малко след Освобождението от градинари,работили на бахчите край Цариград и тогава ядели само зелени домати в туршия.До Балканската война и производството и консумацията на домати е съвсем незначително и наистина смятали,че доматите трябва да се оберат докато са зелени,защото червените са отровни.До 30-те години,а някъде и до по-късно,червените домати ги употребявали само печени на огън,а след това ги кълцали на каша.В малкото готварски книги и от по-късно време доматите все още са подправка,пюре,запържват се,махат се семките,задължително се слага във вряла вода и се бели люспата им.
Макар и по-рано и останалият свят е посрещал зеленчука с подозрение и го е натоварвал с неприсъщи му свойства.На Джордж Вашингтон поднесили блюдо, украсено обилно с домати с цел да го отровят.Това се случило по време на войната за независимост на северните английски колонии.Злодеят бил готвач - Джеймс Бестли.Той бил абсолютно убеден,че планът му ще успее и дори написал донесение до командващия английските кралски войски.То обаче по ирония на съдбата останало в тайник близо 40 години и чак през 1820 година светът узнал за какво са разчитали на доматите.Сега може да звучи смешно,но така са смятали навремето.В "Пълно ръковоство по градинарство",издадено в Дания през 1774 година е написано за доматите"плодовете са особено вредни,защото който ги изяде полудява". Европейците отглеждали доматите като декоративни растения в саксии и градини.Масово започнали да ги използват за храна през 18 век и по реда - първо зелените,а по-късно и червените,зрелите домати. Между другото дори к
оренните жители на Мексико,откъдето испанци и португалци пренесли доматите, смятали че тези растения не стават за ядене.Сега в планирана от Европейската космическа агенция експедиция до Марс,менюто от 11 ястия включва и зелени домати под формата на сладко.Както и да ви изглежда това,менюто е подготвено от Ален Дюказ-френски майстор,който има в биографията си почти толкова звезди от гида Мишлен,колкото са планетите в нашата система.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Актьорът Антон Порязов влиза в Черешката ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия