Детската заболеваемост у нас нараства, след години оставаме без педиатри, констатират от Българската педиатрична асоциация(БПА). Днес те информираха медиите за състоянието и перспективите на детското здравеопазване в страната, предаде БГНЕС.
Защо сме на този хал и какво да се промени, информираха доц.д-р Евгений Генев и д-р Димитър Калайков, съответно председател и секретар на Асоциацията и Владимир Пилософ председател на Българското кардиологично дружество. От анализа им става ясно, че след 1989 г. редица фактори са влошили детското здравеопазване: Според демографските показатели имаме двойно спадане на раждаемостта, недоносените деца от 6 %, са скочили на 10 %, а по детска смъртност 9,2 % сме на предпоследно място в ЕС, преди Румъния. Болезнен е проблемът със статистиката и ако я има, тя е неточна, заявиха от Асоциацията. Те информираха, че има увеличение на хроничните заболявания на децата, спадане качеството на медицинската помощ и компетентността на педиатрите.“В бъдеще ще останем без педиатри, защото повечето от тях работят, като общо-практикуващи лекари и никой не знае, колко от тях имат специалност по детски болести“, заяви доц.д-р Евгений Генев . Недоумяващо е според него, че в здравната стратегия, която парламента прие в края на 2008 г., данните са взети за периода до 2004 г. Има и нови предизвикателства, които не се отчитат в България сред децата-алкохолизма, наркоманиите, ранните бременности, затлъстяването, некачественото хранене. Сред най-обезпокояващите показатели е двукратното увеличение на диабетно болните деца. От БПА предлагат, да се приеме медицински стандарт по педиатрия. Майчинското и детското здравеопазване настояват те, да имат приоритет, педиатрите да си останат педиатри и да водят бази данни на децата, а педиатричните дейности да се субсидират целево от държавата. Част от предложенията им касаят и подобряването на квалификацията на педиатрите.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
В РАБОТЕН ДЕН шефът на държавната ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!