Saudi Aramco – петролният монополист на Саудитска Арабия, обяви двоен скок на печалбата си за годината и то преди големия скок на нефтените цени през последните 2 месеца. И то при нараснали с 18% разходи.
През 2021 г. чистата печалба от петрол за най-големия световен производител и износител е $110 милиарда, въпреки увеличените до 31,9 млрд. долара харчове за добив.
„Въпреки значителното подобрение на условията в сектора, тенденциите са неустойчиви поради различни макроикономически и геополитически фактори”, казва главният изпълнителен директор Амин Насер. Компанията ще увеличи дългосрочните си инвестиции в надеждна, евтина и по-сигурна устойчива енергия, добавя той.
Става въпрос най-вече за не-нефтени източници на енергия с нулеви или минимални замърсяващи емисии. Но сериозни вложения се правят и за увеличаване на добива на петрол и природен газ.
С. Арабия може да се похвали и с връщане на позицията си на най-голям износител за най-големия световен вносител на нефт Китай. През декември това беше Русия, но през януари и февруари е близкоизточното кралство. То е продало през тези месеци 1,86 млн. барела дневно на КНР, докато Кремъл е пласирал 1,57 млн. барела дневно, отчита специализираният сайт oilprice.com.
С темата се занимава е Ройтерс, заради наложените от САЩ нефтени санкции върху руския износ, както и заради изключването на някои руски банки от глобалната система за разплащания СУИФТ. Дори при това количество, Китай осигурява купуването на една-четвърт от общото произдство на Путин, но по-голям процент от износа му.
Според анализа и прогнозата на Ройтерс в следващите месеци може да се очаква КНР да започне да внася по-големи количества нефт от Русия. Причината е в солидните отстъпки на черното злато, които нейните фирми дават на всички търговци, които не ги бойкотират, особено на най-големия си клиент – Пекин.
За да улесни още повече нарастващите доставки за Китай, един от водещите износители Surgutneftegaz например предлага на вносителите от Централната държава търговия без банкови гаранции – т.нар. кредитни писма, информира Ройтерс на базата на 3 свои независими един от друг източника.
Китай показва, че няма намерение да изпълнява указанията на САЩ да спре търговията с Русия, включително на нефт и газ, напротив – линията е да увеличава вноса от съседа си. Тази теза беше формулирана и лично от външния министър на страната Ван И, който заяви, че Пекин е „от правилната страна на историята”.
С години Китай постъпва по същия начин и с Иран. Въпреки американските и европейските санкции срещу ислямския режим там, които би трябвало да блокират включително и на първо място износа на петрол на този основен световен производител, макар и много по-малък от Русия, Пекин купува нефт от персийците.
Илиян Костадинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Модерният Jeep Wrangler все още се отличава с ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет