Свързани новини

01.10.2021 09:50

Фирмата, която продадох, не дължи ДДС. Ще съдя всички, които ме нарекоха измамник: Спецов

Видян 4593 пъти | Коментари 1
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна


няколко милиона лева. Това доведе до мое лично разочарование и тогава реших, че е по-добре да продам компанията и да се насоча към друг бизнес. И обясних това намерение сред мои познати и бизнес партньори. 


- Толкова ли трудно се намира финансиране, след като производството на храни е рентабилен сектор? 


- Всяка банка изисква обезпечение при финансиране. За съжаление, компанията нямаше достатъчно активи за това. Аз като физическо лице също нямах активи, които да заложа в полза на компанията. А финансиране за проект на зелено се отпуска изключително трудно. 


- Как намерихте купувач на фирмата и проверихте ли историята му? Имахте ли представа, че може да се окаже от т.нар. сламени хора, на които се прехвърлят фирми с натрупани задължения? 


- Купувачът ме намери, той се свърза с мен. Както вече казах, решението за продажба на фирмата не е взето за един ден, то е плод на месеци усилия да осигуря финансиране за производство, които не бяха успешни и се оказа, че компанията ми носи само разходи. Имахме няколко срещи с купувача. 


На тези срещи бе обяснено състоянието на компанията и вече започналото производство от страна на НАП. Към онзи момент не съм имал никакви притеснения за него. Аз знам какво съм правил, няма опит за измама с ДДС, всички документи са изрядни, всички сделки са законосъобразни, данъците са платени. И не съм имал никакво притеснение за прехвърляне на фирмата. А за да се осъществи това прехвърляне, няма изискване купувачът да предостави удостоверение за съдимост и няма как да съм запознат със съдебното му минало. 


-  Тоест при прехвърлянето на фирмата не е имало установени данъчни задължения от НАП, не е имало изготвен ревизионен акт и такъв не е бил връчван, за да се твърди, че сте били наясно, че продавате фирма със задължения? 


- Трябва ясно да се разграничи какво е ревизионен доклад, ревизионен акт и какви са правните тежести от тях. Аз бях запознат с ревизионния доклад, в който данъчните описваха тяхното становище. Но това не означава, че това становище ще се превърне в ревизионен акт. Изразил съм несъгласие и съм внесъл възражение срещу ревизионния доклад. 


- И с ревизионния акт НАП установява, че няма задължения по ДДС, няма опит за измама, а претендира да се плати по-голям данък печалба, защото не признава някои разходи, така ли е? 


- На фирмата е направена ревизия по Закона за ДДС за съответния период. Данъчните органи установяват, че няма задължения. Тогава променят обхвата и тя се пренася за корпоративно облагане и се фокусира върху резултатите за 2014 г. Въз основа на прихода на компанията, който тя сама е декларирала, и не признавайки разхода за покупката на стоки, НАП коригира със 700 000 лв. финансовия резултат. Но пак подчертавам - никъде не се твърди, че има фиктивни сделки, документи с невярно съдържание или опит за измама. 


- Защо тогава досега мълчахте, след като нямате никакви притеснения? 


- Мълчах, защото смятам, че не е работа на изпълнителния директор на НАП, натоварен със специфични задачи в нелеко време, да ходи по медии и да дава обяснения за нещо, което не е извършил. Пак потвърждавам, че нямам никакви притеснения относно моите действия и за дейността на фирмата. Аз не съм ощетил бюджета, всички данъци са платени. 


От първия ден като изпълнителен директор на НАП съм следвал поставените от правителството цели и резултатите показват, че приходната агенция се справя добре. Усилията ми са фокусирани върху тези цели и не съм смятал, че трябва да давам обяснения за нещо, което не съм извършил. 


А и НАП излезе със становище по случая с “Гранекс трейдър” още на втория ден след назначаването ми, където бе посочено и моето мнение. Реших сега да говоря, защото пред следователите посочих точно това, което във вашата публикация от четвъртък казвате, че се съдържа в заключението на доклада на следствието - че Румен Спецов не е извършил нищо незаконно. И ще си потърся правата по съдебен ред срещу хората, които си позволиха да ме нарекат мошеник и измамник и изрекоха куп други обидни квалификации.   


- Защо напускате системата през 2015 г. - ваши колеги неофициално споделиха, че сте имали тогава всички шансове да стигнете до върха в йерархията в данъчната система? 


- Отговорът на този въпрос изисква политическо говорене, което не искам да правя в момента, заемайки поста на изпълнителен директор на НАП. Вероятно отговор бих могъл да дам на по-късен етап, да кажем така - когато му дойде времето. 


- Защо започнаха атаката срещу вас от първия ден, в който оглавихте НАП? Кой стои зад нея, кой има полза? 


- Аз възприемам тази атака не пряко срещу мен, защото информацията за мое участие във фирми е публична, има я в Търговския регистър. Възприемам ситуацията като атака срещу дейността на служебното правителство и към член на това правителство, а не към личността Румен Спецов. 


- Кой е бизнесменът, който заплашва живота на съпругата ви и двете ви деца? И каква е причината? 


- Мога само да потвърдя, че има такава заплаха. Но не мога да коментирам нищо повече, защото по случая информацията е класифицирана. 


- Успяхте ли да превърнете НАП в истинска приходна агенция, която да не е бухалка за бизнеса, както искаше вече бившият финансов министър Асен Василев? 


- Смятам, че всички действия, откакто оглавявам НАП, ясно показват, че НАП вече е приходна агенция, а не е бухалка за бизнеса. Повишената събираемост е доказателство за това, че се справяме добре. 


- Какво показват първите резултати от проверки, които направихте - на интернет търговията, зеленчуковите борси, на бизнеса с горива? 


- Първите проверки, които НАП стартира, бяха на дружествата, получатели на големи обществени поръчки и със значителни касови наличности. След това дойдоха и останалите проверки, които продължават и в момента. Изисква се време, за да се определят тенденции. Но със сигурност мога да кажа, че веднага се появиха по-високи отчетени обороти от фирмите. 


Приходите спрямо миналата година са с над 2 млрд. лв. повече. С 30% са се увеличили постъпленията от корпоративен данък и с над 15% от данък общ доход. Има стабилен ръст на осигурителните вноски с близо 10%. Ръстът на приходите в НАП изпреварва в пъти този на брутния вътрешен продукт, което е изключителен показател, особено по време на пандемия. 


Това са резултати от дейността на цялата структура на НАП, не само личен принос на изпълнителния директор. В НАП работят 8000 души, ние администрираме годишно близо 27 млрд. лв., възстановяваме 10 млрд. лв., изпълняваме три програми с помощи за справяне от последствията от пандемията, като подпомагаме бизнеса. И се радвам на постигнатите резултати от колективната работа. 


- Преди години имаше класация на най-големите данъкоплатци. Кой днес би я оглавил? 


- Не бих казал, че има нужда от такава класация. Да, в дирекцията “Големи данъкоплатци” се наблюдават близо 1000 компании. Но мога да кажа, че по-големият процент от постъпленията идва от малкия и средния бизнес - ето ви го най-големия данъкоплатец. 


- Къде още има резерви за събиране на повече приходи и кои бизнеси се оказват най-изкушени да крият данъци? 


- Винаги сме правили анализи на всички сектори в България. Оказва се, че има опити за данъчни нарушения във всички бизнеси, не мога да отлича някой сектор. 


- Уволнихте преди дни данъчен, който беше поискал “скромен” подкуп, и предупредихте колегите си, че така ще се процедира. Как заварихте администрацията след години извън нея? 


- Още с моето постъпване работя за промяна на схващането, че НАП е бухалка и обслужва нечии интереси. И заявих, че ще бъда безкомпромисен към опитите на данъчни служители да искат подкуп или да упражняват натиск или рекет към бизнеса. Толерантността към такива действия е нулева. 


- Остава ли ви време за спорт? Това беше една от темите, които непрекъснато съпътстваха назначението ви като шеф на НАП.


- Наистина тази тема предизвика едва ли не фурор за мое учудване. Вече не се състезавам, но намирам време за спорт, защото така намалявам стреса.


Източник: 24 часа


 


 


 


 


 


 

 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Anonimen 01.10.2021 13:15

    така се продава фирма със задължения-преди да е издаден ревизионен акт.Понеже знаеш какво ще излезе от проверката -бягаш пред вятъра.А сламените човеци не идват сами-ти си ги търсиш.Много мирише,спец!

RSS

Най-нови

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола в Европа е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

везни

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази сряда

Финансовите въпроси излизат на преден план в тази