Германия продължава да транспортира руски втечнен природен газ (LNG) въпреки ангажимента си да прекъсне енергийните си връзки със санкционираната страна, сочи доклад на Bloomberg. Съобщава се, че нарушаването на сделката с Москва ще струва на отговорната компания, финансирана от данъкоплатците, милиарди евро.
Securing Energy for Europe (SEFE), бивше звено на базираната в Берлин Gazprom Germania, доставя руски втечнен природен газ, произведен в завода в Ямал, като част от наследен договор. Сделката е сключена преди германските власти да поемат контрола и да национализират дъщерното дружество на Газпром миналата година като част от антируските санкции.
Въпреки че товарът е предназначен за Индия и не е обект на западните санкции, държавната германска компания е подложена на остри критики за това, че поддържа енергийни връзки с Русия, дори след като Берлин обеща да спре да използва руски газ.
Това противоречи на почти всичко, което германското правителство е казвало в миналото по този въпрос", заяви по-рано този месец Кристиан Лейе, член на парламента от опозиционната Лява партия.
"Икономическите премеждия с Русия очевидно не са толкова лесни за разрешаване, колкото политиците искат да ни накарат да вярваме."
SEFE получи пратка от завода за втечняване в Ямал в началото на октомври, като използва танкера на компанията - Amur River, за по-нататъшно транспортиране до Индия, съобщи изданието.
Германската фирма има дългосрочен договор с Yamal LNG. Тя има и отделно дългосрочно споразумение за доставки с индийската компания GAIL. По силата на споразумение с Русия от 2018 г. SEFE ще трябва да плаща за руските товари с втечнен природен газ, дори ако те не бъдат транспортирани до Индия.
"Както всеки дългосрочен договор за доставка, този стар договор на SEFE също съдържа много строги договорни санкции и последици от отговорността, в случай че SEFE не изпълни договорните си задължения", заяви говорител на SEFE, като отказа да коментира конкретните условия.
Поглъщането на бившия Gazprom Germania миналата година струваше на германските данъкоплатци между 6,3 и 7,7 млрд. евро. Прекратяването на съществуващия договор с Русия може да струва значително по-скъпо на данъкоплатците в страната. Според груби изчисления разходите за щети и неустойки могат да възлязат на поне 10 млрд. евро, което прави подобен ход малко вероятен, твърди Bloomberg, позовавайки се на запознати с въпроса.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Модерният Jeep Wrangler все още се отличава с ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!