Свързани новини

04.02.2018 08:02

Селфито може да е знак за психическо заболяване

Видян 2825 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

      Селфито до така степен е вкоренено в живота ни, че не го виждаме като проблем. Но според психолозите Марк Д. Грифитс и  Джанартханан Балакришна непрекъснатото снимане на самия себе си може да имат отрицателно въздействие върху психическото ни здраве, пише World Economic Forum.


 В техен доклад, публикуван в Международния вестник за психично здраве и наркомании, психолозите твърдят, че селфито е реално състояние и може да бъде диагностицирано като "прекомерна самоувереност". Те разработват и "Скала за поведение при селфи". Изследвано е поведението на 400 любители на селфи от Индия. Скалата от 1 до 3 оценява колко е тежко състоянието на лицето.


В първото ниво попадат хора, които се снимат поне по три пъти на ден, но и пускат снимките в социални мрежи. Следващото ниво е определено като "остро", което означава, че те публикуват селфитата, а в "хроничния" етап присъстват хора, които не могат да контролират желанието да си правят снимки през цялото време - публикувайки поне по 6 поста на ден.


На участниците са задавани въпроси като "Чувствам се по-популярен, когато публикувам себе си в социалните медии", или "Когато не се снимам, се чувствам отделен от моята група."


"Обикновено хората с това заболяване страдат от липса на самоувереност и се стремят да "се впишат", като проявяват симптоми, подобни на други потенциално пристрастяващи поведения", каза Балъкришан.


Според  говорителя на Кралския колеж по психиатри Марк Салтер селфито не съществува и предположи, че е безотговорно да се опитваме да маркираме човешкото поведение по този начин.


 Терминът "селфи" е въведен през 2014 г. в новинарска статия, където се посочва, че Американската психиатрична асоциация е щяла да го разпознае като истинско психично разстройство.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

близнаци