Немски предприемач, който развива немалък бизнес в България, се оплака пред 19 минути, че не му дават да открие сметка в родните банки. Някои от тях са по-учтиви, дават му дълги въпросници с всякаква лична негова информация, после го проучват – незнайно как – и накрая му отказват. Въпреки че е гражданин на Европейския съюз, а повечето ни банки – огромният процент от цялата система, са собственост на държави от Съюза, въпреки че дава хляб на немалко българи, няма и никога не е имал каквито и да било криминални провинения или опасна дейност.
Същото важи и за нови фирмени сметки на дружества с участие на чужденци. Старите се закриват. Немецът е обиколил всички банки от А-група и някои от па-малките трезори. Все със същия „успех”.
Проблем става и при прехвърляне на чужда собственост на български граждани, алармират други предприемачи, които вече са минали по трънливия път за закриване на съществуващи и отказ за откриване на нови сметки.
И се питат какви точно чужди инвеститори – Фолксваген и т.н., очаква България при това положение и как те биха могли да започнат и да движат бизнес у нас?
„Чак да не откриваме сметки – откриваме, само че правим наистина много големи „чекове(б.р. в случая става дума за проверки)”, коментира пред 19 минути главният изпълнителен директор на банка от А-група – топ 5 на сектора у нас.
Също неофициално друг банкер пък информира, че въпросната политика е обяснена от министерството на Владислав Горанов като наложена от „Европа”. Само не става ясно – от коя по – точно: от Европейската комисия или от Европейската централна банка например. Работата била свързана с бъдещото ни членство в Европейския банков съюз и кандидатстването на Еврозоната.
Обаче, както 19 минути първи предварително алармира, а така и стана, България не получи очакваната покана за влизане в чакалнята на 1 юли тази година. И нищо чудно, защото стрес-тестовете на Инвестбанк, която не мина и българските през 2016 г., показаха, че капиталовият недостиг за покриване, който бе предписан от европейските експерти е напълно съпоставим с ... целия капитал на банката.
Което не попречи БНБ, малко по втория начин, да даде именно на Инвестбанк малката банка на Цветан Василев - Виктория, за която безпроблемната Българо-американска кредитна банка вече бе определена веднъж за фаворит.
За състоянието на И-банк тепърва ще пишем, защото лятната ваканция отне от суровостта на този крещящ въпрос за финансовата ни система.
Особено в светлината на очертаващата се нова икономическа криза в ЕС. У нас не се пише за нея, но първа се „разкашля” Германия, а ние от юни вече сме на минус, както родните бизнесорганизации се опитват да говорят, но никой не ги слуша.
Всичко това прави още по-необяснима политиката на рестрикции спрямо чуждите граждани и техните пари, особено към членове на ЕС, които се налагат от нашите банки.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
не "дискриминация или ред", а дискриминация и контрол
Можем да говорим вече за банков фашизъм, а и корупция на банките, и погазване на Българската Конституция от българските банки - чл. 19 от същата. Нашите банки имат поръчение от европейските банки да не отварят сметки на дребни и средни предриемачи, дръзнали да опитат "бизнес" релокация в България - нека си седят в Холандия или Белгия или Италия и да плащат данъци там. Свободното придвижване на хора и капитали Европейския Съюз НЕ Е предвидено за малкия бизнес, а само за гастербайтери, чистачи, болногледачи. Само най-големи капиталисти могат да идват в България. Малките бизнесмени да си седят в Белгия и Холандия и Италия, как така ще дръзват да идват в България и да плащат данъци тук. Ако някой голям играч влезе в България, ще го посрещнат нашите банки на червения килим и по новините ще кажат колко хубаво че дошъл да инвестира, ама малкия бизнесмен не, не може, не го пускаме - това си е дискриминация, или ред.
Модерният Jeep Wrangler все още се отличава с ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет