Без Договора за приятелство и добросъседство между България и Македония, който беше подписан от премиерите на двете държави Бойко Борисов и Зоран Заев на 1 август 2017 г., процесът на евроинтеграция на Скопие наистина би бил по-труден, както признават много анализатори. Това заяви в ексклузивно интервю за МИА северномакедонският министър на външните работи Никола Димитров, предаде Нова тв.
В него той коментира думите на еврокомисаря по политиката на добросъседство и преговорите Оливер Вархели за разширяването на Европейския съюз. При посещението си в Скопие Вархели каза, че интеграцията на страната в ЕС зависи от по-нататъшното прилагане на Договора от Преспа и Договора за добросъседство с България. В тази връзка Димитров коментира отношенията с България и могат ли да се очакват пречки от нейна страна за евроинтеграцията на Македония.
„Този договор по някакъв начин регламентира механизма как да се решават въпросите и различията, че те ще бъдат разрешавани по приятелски начин“, каза ръководителят на македонската дипломация.
„България е член на ЕС, ние сме страна кандидат и искаме да започнем преговори за присъединяване, като наред с другото с този договор България по някакъв начин би трябвало да ни подкрепи в нашите стъпки към ЕС“, заяви Димитров.
„Ако целта в крайна сметка е да бъдем истински приятели, трябва да има уважение към достойнството и идентичността на съседа чрез този процес“, добави той и припомни, че съществува смесена историческа комисия, която се занимава с въпросите на общото минало на двата народа.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Съвет към мъжете:
- Ако попаднете на остров, населен само с жени и поискат да ви убият - поискайте си едно предсмъртно желание. Да ви убие най-грозната. Така ще доживеете до дълбоки старини.