При повечето продукти нормата е реалният срок на годност да бъде 20 – 50 на сто по-дълъг, отколкото е записаният на етикета. На някои слабо известни подробности около тази тема сме посветили нашия днешен лайфхак.
Ако срокът, записан на опаковката е 7 дни, значи продуктът е употребим 10. 3-те дни са нещо като пет. Защо производителите записват тогава по-къс срок? Причината е, че както някои от тях и записват на етикетите „продуктът е най-добър до” въпросната дата. Изследванията им са показали, че след това започват леки промени на вкуса или консисетнцията.
Много обаче трябва да се внимава с някои групи продукти като месото и рибата, където не само времевият срок, но и начинът на съхранение са показанието, което отличава храната от отровата. Някои млечни продукти като кашкавала също трябва да се изхвърлят веднага след срока. Писали сме лайфхак по темата и колко токсичен може да бъде иначе толкова мекия и приятен продукт. Сиренето и киселото мляко са по-издържливи. Често ден – два добавка към срока не са проблем. Далеч сме от годините, когато нещото, което днес някои наричат и йогурт ставаше негодно след 2-3 дни.
Правилото при всички пресрочени храни е, че колкото по-малко количество погълнете от тях и колкото по-скоро след срока, толкова по-малка е опасността – знаете древната мъдрост, че „само дозата е отрова”.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет